Co je nového?

Na této straně Vás budeme pravidelně informovat o změnách v zákonech a změnách, které se budou týkat podání Vaší žádosti.

Daně  a rodinné dávky na děti pro zaměstnance pracujících v Německu

Vyřízení daní  a rodinných dávek na děti pro zaměstnance pracujících v Německu

 

Přes našeho partnera v Německu, Daňové poradenství Lohnsteuerhilfe e.V. Bavorsko, můžeme pro zaměstnance  zajistit vyřízení daňového vyrovnání a rodinných dávek, jako přídavky a rodičovský příspěvek.

 

Pokud pracujete v Německu, můžete se s námi zkontaktovat a my vám vypracujeme cenovou nabídku.

 

Nařízení EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (GDPR) platné od 25. května 2018:

Před zahájením EU nařízení o ochraně osobních údajů, jsme toto již plně implementovali. Od února 2017 jsme vytvořili bezpečné připojení  https:// k našim webovým stránkám. Naše interní e-mailová komunikace splňuje nejvyšší požadavky na zajištění vašich osobních údajů.Naše interní telekomunikace má bezpečnější koncové spojení. Vaše data budou chráněna našimi uživateli a směřována pouze na orgány pověřené zpracováním vašich aplikací.

Upozornění ohledně přídavků na děti

Upozornění ohledně přídavků na děti:

u rodičů, kteří pracují v zahraničí je důležité, aby si požádali o přídavky na děti v ČR a to i v případě, že na ně nemají nárok. Přídavky, které jsou oficiálně v ČR zamítnuty, budou vypláceny v Rakousku  do plné výše, přídavky, které budou v ČR schváleny jsou oproti Rakouským přídavkům nízké a proto doplatí rakouská strana rozdíl do plné výše.

 

Kdo si nepodá v ČR žádost může být v Rakousku automaticky krácený o přídavky ve výši, která se pobírá v ČR.

 

Od roku 2018 vejde v platnost novela 200/2017 Sb. o státní sociální podpoře. Je nutné si žádat do budoucna o přídavky každé tři měsíce, dřív stačilo jednou za rok. Informujte se tedy u své úřednice na úřadě práce oddělení sociálních dávek.

Přídavky v Rakousku a Německu
Přídavky v Rakousku:
každým druhým rokem se zvyšuje základ přídavků o malé procento. Je možné žádat přídavky až pět let pozpátku. Dokonce umíme vyřídit přídavky rozvedeným maminkám, jejichž bývalý manžel (partner) pracuje v Rakousku, nebo rodinám, které mají společné trvalé bydliště ale dítě není vlastní k partnerovi, který pracuje v Rakousku.
Přídavky v Německu:
od 1.1.2018 došlo k velké změně, v Německu už se mohou žádat přídavky jen půl roku pozpátku a pokud dítě není vlastní k partnerovi, který pracuje v Německu, pak není nárok na přídavky. V takovém případě, by se partneři by se museli vzít, aby vznikl nárok na přídavky.

 

Vzdálenost    částka/měsíc od 2014
nejméně 2km do 20km    31,00€
víc jak 20km do 40 km    123,00€
víc jak 40km do 60km    214,00€
víc jak 60 km    306,00€

 

Ještě upozornění všem kdo si budete podávat daňové vyrovnání
 (Pendlerpauschal) za rok 2018 v příštím roce:

 Už v lednu si můžete začít vyřizovat formulář E9 k daním. Pokud váš partner má v ČR menší výdělek za rok jak 6.000,-€ a pobírali jste v minulém roce přídavky na děti v Rakousku nejméně za 7 měsíců, nebo jste samoživitel/ka, máte nárok na bonusovou částku.
*Informace na těchto stránkách jsou nezávazné a jsou poskytovány výlučně k informativním účelům.

macro of logbook and pen.jpg

Pendlerpaušál
Informace o novinkách k tzv. „Pendlerpauschale“ platných od 1. ledna 2017 za období roku 2016.

 Určitě všechny zaměstnance dojíždějící za prací do Rakouska potěší, že v roce
 2017 bude daňová úleva za rok 2016 co se týče nákladů na dojíždění ještě více
 zvýhodněná, než dosud. Obzvláště se to týká pracovníků, kteří pracují na částečný
 úvazek.

 Paušál na dopravu snižuje vyměřovací základ daně a od této snížené daně se
 vypočítá nově daň. Tak můžeme na daních za Pendlerpaušál ušetřit asi 30%.

 Pendlerpaušal náleží zaměstnancům, kteří jeli nejméně 4x v měsíci za prací.

Familienheimfahrten - cestovné, kdy je zaměstnanec přes týden ubytovaný v AT:

POZOR: velmi se zpřísňují kontroly podaných daňových vyrovnání. Je důležité vést knihu jízd, psát si názvy, kde a na které stavbě se práce odvádí, počet km, schovávat veškeré doklady o tankování a faktury o opravě vašeho auta v autoopravně - uvádět i stav kilometrů.

 

Mateřskou v Rakousku
Doklad o vyšetření matky a dítěte

 

Pro získání celého příspěvku Mateřské je nezbytné, aby jak u budoucí matky, tak i dítěte bylo provedeno celkem deset vyšetření (pět vyšetření matky a pět vyšetření dítěte) a je také důležité, aby všechna tyto vyšetření byla potvrzena lékařem.

 

 

 

Důchody v Rakousku

Změna - rodičovský příspěvek pro matky, které pracovaly nebo pracují v Rakousku:

 

pro jednu naši klientku jsme s pomocí Arbeiterkammer (pracovní komora) v Rakousku dosáhli, aby matky dostávaly po mateřské i rodičovský příspěvek, který zdravotní pojišťovna v Rakousku nevyplácela, pokud byla matka v době těhotenství půl roku před dobou, kdy nastoupila na mateřskou, na rizikovém těhotenství, nebo byla na nemocenské, třeba i jen týden. Pracovní komora na kterou jsme se obrátili s našim případem zastupovala naši klientku před nižším i vrchním zemským soudem. Proces jsme vyhráli a díky tomu, že Vrchní zemský soud ve Vídni rozhodl ve prospěch naší klientky, je tento právní názor vodítkem i pro zdravotní pojišťovny v Rakousku.

Díky tomu, nemusí mít budoucí maminky, které pracují v Rakousku strach, že kvůli nemoci v těhotenství přijdou o rodičovský příspěvek.

Na rozhodnutí Vrchního zemského soudu - Oberlandesgericht ve Vídni se můžete podívat v níže uvedené příloze  "Urteil" v pdf.

 

 

Důchody v Rakousku

 

 

Na naši firmu se obrací stále více pracovníků, kteří se chystají do důchodu a nevědí, jak si mají vyřídit důchod z Rakouska. Většina pracovníků pracovala jak v Česku tak i v jiné zemi EU a zde nastává mnoho otázek jak se v těchto případech vypočítává důchod, jestli si musí o něj požádat jen u nás, nebo i v zemi EU, kdy mohou jít do předčasného důchodu, kdy do starobního, nebo jaké existují vůbec formy důchodu v Rakousku. Na tyto otázky vám rádi odpovíme, poradíme a hlavně vyřídíme formulář pro Rakousko, kterým se dozvíte, pokud již se vám blíží důchodový věk, kdy nejdříve můžete nastoupit do důchodu a který důchod pro vás připadá v Rakousku v úvahu. Tím vám velmi ulehčíme v této oblasti se orientovat a zjistit vám nejlépe možný termín odchodu do důchodu.